سایت در حال بارگذاری است ...
info@aktronics.net هر روز 9 صبح الی 4 بعد از ظهر بجز پنجشنبه و جمعه ایران، تهران

آموزش استفاده از ولت متر آمپر متر پنلی

ماژول های ولت متر آمپر متر پنلی قابدار و بدون قاب بدلیل کاربردی بودن، اندازه مناسب کوچک و بزرگ و استفاده راحت از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. کار با این ماژول ها نسبتا ساده است و در صورتی که با اصول اولیه ی الکترونیک مانند مفاهیم ولتاژ و جریان آشنایی داشته باشید به راحتی می توانید از آن ها استفاده کنید. در مورد این ماژول و نحوه ی سیم کشی آن بسیار زیاد سوال شده است، به همین دلیل در این پست به آموزش کامل استفاده از این ماژول می پردازیم.

با برگرداندن ماژول و نگاه به قسمت پشتی آن متوجه مدار و سیم کشی نسبتا ساده ی آن خواهیم شد. در پشت ماژول های جریان و ولتاژ معمولا یک سوکت دو پایه برای تغذیه ی خود ماژول در نظر گرفته شده است که در مورد ماژول H27VI5 استفاده شده در این آموزش ولتاژ آن بین ۴٫۵ تا ۳۰ ولت است و یک سوکت سه پایه برای ورودی و خروجی ولتاژ و جریان DC. همچنین ماژول های اندازه گیری ولتاژ یا جریان تنها معمولا دارای یک سوکت چهار پایه برای تغذیه ی ماژول و اندازه گیری ولتاژ و جریان هستند.

کانکتور های سیم دار مخابراتی سه پین و دو پین یا چهار پین مربوط به سوکت تعبیه شده روی برد همراه با ماژول عرضه خواهند شد ولی در صورتی که ماژول شما دارای این کانکتور های سوکت دار نیست نگران نباشید این کانکتور ها در بازار موجود هستند و در صورت نیاز می توان سیم ها را مستقیما به سوکت های روی برد لحیم کرد.(با رعایت عایق بندی مناسب بین پین ها، مثل روکش حرارتی یا چسب حرارتی)

با استفاده از نقشه ی بالا می توانید ماژول خود را به صورت صحیح سیم کشی و اتصال کنید. دقت کنید در صورتی که ولتاژ تغذیه ی شما از منبع تغذیه ی DC شما تامین می شود، اولا با میزان ولتاژ قابل تحمل ماژول شما سازگار باشد و بیشتر از حد مجاز نباشد و ثانیا در صورتی که جریان زیادی از منبع کشیده شود و افت ولتاژ به وجود بیاید در کار ماژول تداخل ایجاد خواهد کرد و یا حتی آن را خاموش خواهد کرد.

با اتصال سیم های تغذیه با رعایت قطب های صحیح ولت متر آمپر متر پنلی شما روشن خواهد شد و در صورتی که منبع تغذیه ی DC به آن متصل نباشد بعد از استارت آپ همانند تصویر اعداد صفر را نمایش خواهد داد.

با اتصال منبع تغذیه ی DC با رعایت قطب ها و سیم های صحیح ولت متر آمپر پنلی شما میزان ولتاژ را نمایش خواهد داد.(خروجی DC بدون بار)

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید با اتصال خروجی DC به یک مصرف کننده، میزان جریان مصرفی نیز نمایش داده خواهد شد. در بالاتر توضیح داده شد که اگر تغذیه ی ماژول نیز از منبع تغذیه ی DC تامین شود در زمانی که از ماژول جریان زیادی کشیده شود ماژول دچار مشکل خواهد شد، دقیقا این مورد در تصویر مشخص هست، میزان حقیقی ولتاژ تامین شده از منبع DC مقدار ۴٫۸۱ ولت است که در زمان بدون بار در بالاتر درست نمایش داده شده است ولی در این تصویر مشخص است با کشیدن جریان بیش از حد میزان ولتاژ درست نمایش داده نشده است. برا حل این مشکل تغذیه ی ماژول را از منبع تغذیه ی DC جدا کنید. در بازار ماژول های تغذیه ی ۲۲۰ ولت به ۱۲ ولت و ۵ ولت بسیار ارزانی(بین سه تا ده هزارتومان) وجود دارند که می توانید برای این کار از آن ها استفاده کنید.

نکات مهم استفاده از ولت متر، آمپر متر های پنلی

-از ماژول های AC برای DC و از ماژول های DC برای AC استفاده نکنید.

-تحت هیچ شرایطی از ولتاژ و جریان قابل اندازه گیری نوشته شده روی ماژول ها فراتر نروید.

-برای ورودی و خروجی ولتاژ و جریان DC از سیم های مناسب با قابلیت تحمل این مقدار ولتاژ و جریان استفاده نمایید.

-قبل از اتصال هر گونه ولتاژی به پین های تغذیه ی ماژول از سازگاری ماژول خود با ولتاژ اعمالی اطمینان کامل حاصل نمایید.

-تحت هیچ شرایطی ماژول را در زمان روشن بودن و وصل بودن ولتاژ تغذیه از منبع تغذیه ی DC جدا نکنید و یا آن را به منبع وصل نکنید.

-پتاسیومتر و مولتی ترن های کالیبریشن روی برد وجود دارند که برای تنظیم دقیق ولتاژ و جریان اندازه گیری شده می توانید از آن ها استفاده کنید.

-تمامی تصاویر موجود در این آموزش گرفته شده/طراحی اختصاصی و انجام شده توسط این مجموعه هستند. از کپی برداری بدون هماهنگی خودداری نمایید.

ابوالفضل خزائی

145 مطلب منتشر شده

سلام من ابوالفضل خزائی میزبان شما در این سایت هستم، یک مهندس و مدرس الکترونیک با دو دهه تجربه در زمینه ی مهندسی الکترونیک، مکانیک و مکاترونیک. در این سایت سعی کردیم با آموزش های رایگان راهنمای شما باشیم و با دوره های تخصصی مختلف آموزگار شما باشیم تا شما را با کمترین مشکل در کوتاه ترین زمان ممکن وارد بازار کار کنیم و به نتیجه مطلوب برسانیم. امیدواریم از مطالب ما نهایت لذت و استفاده را ببرید.

درباره این مطلب نظر دهید !