سایت در حال بارگذاری است ...
info@aktronics.net هر روز 9 صبح الی 4 بعد از ظهر بجز پنجشنبه و جمعه ایران، تهران

آموزش استفاده از نمایشگر های OLED سایز 0.96 و 1.3 اینچی

نمایشگر های OLED سایز ۰٫۹۶ و ۱٫۳ اینچی به دلیل کنتراست و خوانایی بالا، سازگاری کامل با آردوینو و قیمت پایین یکی از بهترین گزینه های موجود برای پروژه های آردوینو هستند. این نمایشگر های معمولا دارای رزولیشن ۱۲۸ در ۳۲ و ۱۲۸ در ۶۴ و در رنگ های سفید، آبی و نارنجی در بازار موجود هستند و ارتباط آن ها معمولا از طریق رابط SPI و یا I2C برقرار می شود. در این مطلب با نحوه ی سیم کشی، اتصال و نحوه ی استفاده از این نمایشگر ها با برد آردوینو آشنا خواهیم شد.

استفاده از این ماژول ها به کمک آردوینو بسیار ساده است و بجز یک سیم کشی ساده و یک نویسی سطح متوسط نیازمند مورد خاص دیگری نیست. این نمایشگر ها معمولا از ارتباط SPI یا I2C استفاده می کنند، با توجه به مدل نمایشگر خودتان ارتباط بین آردوینو و نمایشگرتان را برقرار کنید. ماژول موجود در تصویر از ارتباط I2C استفاده می کند و برای کارکرد کامل تنها به اتصال چهار پین SDA/SCL/VCC/GND نیاز دارد.

بعد اتصال پین های آردوینو و نمایشگر به همدیگر به صورت صحیح و بدون مشکل با استفاده از کد زیر اقدام به تست نمایشگر می کنیم. این کد زیر را می توانید با استفاده از این لینک دریافت نمایید. در صورتی که کار با برنامه ی آردوینو را بلد نیستید این آموزش را مطالعه نمایید. چنانچه تمامی مراحل را درست رفته باشید بعد از آپلود اسکچ همانند تصویر بالا نوشته نماد AK و آدرس سایت www.AbolfazlKhazaei.ir باید نمایش داده شود.

/*
تست نمایشگر
*/

#include "U8glib.h"

U8GLIB_SH1106_128X64 u8g(U8G_I2C_OPT_NONE);
/* انتخاب رابط ارتباطی و درایور مناسب الزامی است */

void draw(void) {
  u8g.setFont(u8g_font_osb35);
  u8g.setPrintPos(28, 45); 
  u8g.print("AK");
  
  u8g.setFont(u8g_font_helvB08);
  u8g.setPrintPos(4, 64); 
  u8g.print("www.AbolfazlKhazaei.ir");
}

void setup(void) {
}

void loop(void) {
  u8g.firstPage();  
  do {
    draw();
  } while( u8g.nextPage() );
  
  delay(500);
}

از نمایشگر های OLED به دلیل تغذیه ی بسیار پایین و نرخ به روز رسانی بالا می توان در اکثر پروژه های آردوینو استفاده کرد. طیف وسیعی از نمایشگر های OLED تمام رنگی به تازگی در بازار منتشر شده اند که با توجه به امکانات ها می توانند گزینه ی مناسبی برای استفاده در اکثر پروژه های الکترونیکی باشند. در صورتی که قصد استفاده از این نمایشگر ها را دارید، به درایور و نوع ارتباطی آن ها دقت کنید تا به مشکل برنخورید. با توجه به سابقه ی دو ساله ی استفاده از نمایشگر های OLED، چنانچه ولتاژ ورودی و سیم کشی صحیح آن ها رعایت شود بسیار پایدار و قابل اطمینان خواهند بود.(پروژه ی مانیتورنیگ آب گرم و سرد ۳۰ دی ۱۳۹۳)

نمایشگر ۲٫۴۲ اینچی

در زیر نمونه ای از نمایشگر ۲٫۴۲ اینچی رنگ سفید را مشاهده می کنید.

ابوالفضل خزائی

145 مطلب منتشر شده

سلام من ابوالفضل خزائی میزبان شما در این سایت هستم، یک مهندس و مدرس الکترونیک با دو دهه تجربه در زمینه ی مهندسی الکترونیک، مکانیک و مکاترونیک. در این سایت سعی کردیم با آموزش های رایگان راهنمای شما باشیم و با دوره های تخصصی مختلف آموزگار شما باشیم تا شما را با کمترین مشکل در کوتاه ترین زمان ممکن وارد بازار کار کنیم و به نتیجه مطلوب برسانیم. امیدواریم از مطالب ما نهایت لذت و استفاده را ببرید.

درباره این مطلب نظر دهید !