سایت در حال بارگذاری است ...
info@aktronics.net هر روز 9 صبح الی 4 بعد از ظهر بجز پنجشنبه و جمعه ایران، تهران

آموزش ساخت تابلو LED نماز اول و دوم مخصوص مساجد و نمازخانه ها

first-second-preview

تابلوی نماز اول و دوم معمولا در مساجد و نمازخانه ها در نماز های جماعت برای نشان دادن نماز اول یا دوم به نمازگزاران بکار می رود. با استفاده از این تابلو افرادی که تازه به صف جماعت رسیده اند یا به هر دلیل اطلاع ندارد که نماز اول در حال برگزار شدن است یا نماز دوم کمک و از اشتباهات احتمالی جلوگیری می کند. این تابلو به صورت کلی برای نماز های ظهر/عصر و مغرب و عشاء قابل استفاده است. البته ورژن نماز ظهر/عصر تنها نیز برای جاهایی که تنها یا اکثرا این دو نماز را برگزار می کنند (مانند مدارس)، در نظر گرفته شده است.  در این تابلو امکان انتخاب نماز اول یا دوم با استفاده از کلید راکر و تنظیم نور با استفاده از پتاسیومتر در نظر گرفته شده است. همچنین قاب پلکسی، ورودی برق خارجی و مصرف برق بسیار پایین از ویژگی های این تابلو است. مساجد، نمازخانه ها، مدارس، حسینه ها و سایر مکان هایی که در آن نماز جماعت برپا می شود، می توانند در صورت تمایل یک نسخه کاملا رایگان (هدیه) از این تابلو را دریافت نمایند یا در صورت تمایل این تابلو را بدون اجرت کار(تنها هزینه قطعات) از مجموعه تهیه نمایید.

فهرست مطلب آموزش ساخت تابلو LED نماز اول و دوم مخصوص مساجد و نمازخانه ها

۱- قطعات مورد نیاز و نحوه ی تهیه ی آن ها

۲- سرهم بندی و اسمبل تابلو

۳- ظاهر نهایی و تکمیل شده ی تابلو

۱- قطعات مورد نیاز و نحوه ی تهیه ی آن ها

بخش اول برش لیزر و متریال آن :

در ساخت این تابلو هم میتوانید از پلکسی گلس به رنگ دلخواه خودتون و هم از MDF استفاده نمایید. با توجه به کیفیت و ماندگاری پلکسی گلس توصیه می شود حتما از پلکسی گلس برای ساخت این تابلو استفاده نمایید. این فایل را دانلود نمایید و برای شرکت هایی که کار برش لیزر را انجام میدهند، ارسال نمایید تا آن را برای شما آماده نمایند. مجموعه ی ما از ابتدا با شرکت پان لیزر در تماس و همکاری بوده و هست. این شرکت با استفاده از اجناس کیفیت بالا، دستگاه های دقیق و مشتری مداری بسیار عالی همواره تلاش کرده اند تا مجموعه ی ما را راضی نگه دارند.

بخش دوم LED و قطعات الکترونیکی :

در بازار ارائه دهنده های بسیاری زیادی وجود دارند و در این آموزش میتوان از انجام LED کلاهی و اوال ۵ میلی متری استفاده نمود. سایر قطعات مورد نیاز نیز در فروشگاه های مختلف قطعات الکترونیکی در سراسر ایران وجود دارد. برای ساخت این تابلو نیاز به ۷۸ LED اوال یا کلاهی به رنگ مورد نظرتان، ۲۶ مقاومت ۱۵۰ اهم ۰٫۲۵ وات، یک عدد آداپتور ۱۲ ولت ۱ آمپر، سوکت مادگی آداپتوری پیچی، یک عدد کلید راکر کوچک و نهایتا یک دیمر ۱۲ ولت نیاز دارید که آموزش ساخت آن در وب سایت موجود است نیاز دارید.

بخش سوم لحیم کاری قطعات مختلف :

در این بخش چنانچه تجربه کافی را ندارید، اصلا سمت این بخش نروید و از یک فرد با تجربه در خواست کمک کنید. همانند تصویر زیر هر سه LED را با یک مقاومت سری نمایید. در نهایت هر مجموعه ی شامل سه LED و یک مقاومت را با هم موازی کنید و با توجه به شماتیک وصل کلید راکر سه حالته کنید. و پایه مشترک کلید و GND را وصل خروجی دیمر و در نهایت دیمر را به خروجی سوکت مادگی آداپتور متصل نمایید.

۲- سرهم بندی و اسمبل تابلو

بعد از تکمیل شدن بخش الکترونیکی تابلو نوبت به سرهم بندی ظاهری رسیده است؛ چهار طرف قاب تابلو را با استفاده از چسب ۱۲۳ به هم دیگر بچسبانید و اجازه بدید تا خشک شوند. بعد از خشک شدن طرفین تابلو بخش پشتی آن را نیز به آن بچسبانید و اجازه دهید کاملا خشک شود. در جا زدن کلید راکر دقت کنید که در صورت به وجود آوردن فشار زیاد قاب کناری تابلو خواهد شکست. (بخشی از تصاویر مربوط به این آموزش در گوشی موبایلم بود که متاسفانه به سرقت رفت، برای همین کلیه ی تصاویر این آموزش موجود نیست.)

۳- ظاهر نهایی و تکمیل شده ی تابلو

ظاهر نهایی و تکمیل شده تابلو بعد از همه ی مراحل بالا باید به صورت زیر باشد. دقت کنید که تابلو تکمیل شده در تصاویر از قابلیت کاهش نور به وسلیه ی دیمر پشتیبانی نمی کند و این ویژگی برای آن اضافه نشده است. امیدوارم از این آموزش لذت و استفاده کافی را برده باشید.

پشت تابلو شامل ۴ جای میخ نگه دارنده تابلو

تابلو در حالت خاموش

تابلو در حالت نماز اول

تابلو در حالت نماز دوم

ابوالفضل خزائی

145 مطلب منتشر شده

سلام من ابوالفضل خزائی میزبان شما در این سایت هستم، یک مهندس و مدرس الکترونیک با دو دهه تجربه در زمینه ی مهندسی الکترونیک، مکانیک و مکاترونیک. در این سایت سعی کردیم با آموزش های رایگان راهنمای شما باشیم و با دوره های تخصصی مختلف آموزگار شما باشیم تا شما را با کمترین مشکل در کوتاه ترین زمان ممکن وارد بازار کار کنیم و به نتیجه مطلوب برسانیم. امیدواریم از مطالب ما نهایت لذت و استفاده را ببرید.

درباره این مطلب نظر دهید !