سایت در حال بارگذاری است ...
info@aktronics.net هر روز 9 صبح الی 4 بعد از ظهر بجز پنجشنبه و جمعه ایران، تهران

آموزش استفاده از برد آردوینو میکرو

برد آردوینو میکرو نسخه ی SMD و کوچکتر برد آردوینو لئوناردو است، هر دو برد برپایه ی ATmega32U4 هستند. این برد دارای ۲۰ پین دیجیتال (که ۷ پین آن های می توانند همانند خروجی PWM استفاده شوند.)، ۱۲ پین آنالوگ، ۱ پورت UART، یک پورت میکرو USB، یک کانکتور ICSP و یک دکمه ریست است. در ادامه با این برد بیشتر آشنا خواهیم شد.

برنامه نویسی و آپلود اسکچ

برای استفاده از اسکچ ها و نحوه ی استفاده از نرم افزار آردوینو به این آموزش مراجعه نمایید. دقت کنید که نصب درایور برد مورد استفاده (موجود همراه نرم افزار آردوینو) الزامی است. آموزش مورد نظر به صورت تصویری و کامل بوده و جوابگوی تمامی سوالات شما در رابطه با نحوه ی استفاده از نرم افزار آردوینو خواهد بود.

تفاوت اصلی برد های میکرو و لئوناردو با برد های برپایه ی ATmega328

تفاوت اصلی برد هایی که از ATmega32U4 استفاده می کنند با برد هایی که از ATmega328 به عنوان پردازنده ی اصلی استفاده می کنند. ارتباط USB آن هاست. برد هایی که بر پایه ی ATmega32U4 هستند دارای ارتباط مستقیم USB هستند و همانند برد هایی که برپایه ی ATmega328 نیازی به مبدل UART ندارند. دلیل اینکه این امر مهم است، کارهایی است که با وجود ارتباط مستقیم قابل انجام هست. برد های میکرو و لئوناردو می توانند از طریق پورت USB همانند کیبورد، موس و … عمل کنند. در برخی پروژه ها این ویژگی بسیار کاربردی و مهم است.

توضیحات فنی

در جدول زیر توضیحات فنی برد آردوینو میکرو را مشاهده می کنید.

میکروکنترلر ATmega32U4
ولتاژ کاری ۵ ولت
ولتاژ ورودی – مناسب و پیشنهادی ۷-۱۲ ولت
ولتاژ ورودی – بیشترین حد مجاز ۶-۱۲ ولت
پین های دیجیتال ۲۰
پین های آنالوگ ۱۲
جریان عبوری از هر پین ۲۰ میلی آمپر
جریان عبوری از ۳٫۳ ولت ۵۰ میلی آمپر
حافظه ی فلش ۳۲ کیلوبایت
ای‌ای‌پی‌رام ۱ کیلوبایت
رم ایستا ۲٫۵ کیلوبایت
سرعت پردازشگر ۱۶ مگاهرتز
پین متصل به LED استاتوس ۱۳
طول ۴۸ میلی متر
عرض ۱۸ میلی متر
وزن ۶٫۵ گرم

اخطار استفاده از پورت USB

اکثر کامپیوتر ها و لپ تاپ های دارای پورت USB دارای سیستم محافظتی هستند و در صورت بروز کوچک ترین مشکلی برای جلوگیری از ایجاد صدمه ی جدی به سیستم دسترسی به USB را قطع خواهند کرد. برد آردوینو میکرو دارای یک پالی فیوز قابل ریست ۵۰۰ میلی آمپری است که در صورتی که جریانی در این حدود از پورت USB کشیده شود به صورت اتوماتیک جریان کل برد را قطع خواهد کرد تا به کامپیوتر مشکلی وارد نکند.

تامین تغذیه از پورت میکرو USB یا پین VIN؟

برد آردوینو میکرو میتواند هم از طریق پورت میکرو USB و هم از طریق پین VIN موجود روی برد تغذیه کند. نکته قابل توجه این است که چنانچه شما منبعی با ولتاژ کاملا یکسان و بدون نوسان ۵ ولت دارید از پورت USB استفاده نمایید و چانچه ولتاژ شما بین ۶ تا ۱۲ ولت است از پین VIN استفاده نمایید. همچنین توجه داشته باشید، شما تنها در زمانی مجاز به استفاده از پین VIN هستید که پورت میکرو USB خالی باشد. انتخاب صحیح بین این دو مورد بسیار مهم است، پس در انتخاب آن دقت کنید.

پین های برد آردوینو میکرو

تصویر زیر نمایشگر پین های برد آردوینو میکرو است. برای بزرگتر کردن تصویر روی آن کلیک نمایید.

ابوالفضل خزائی

145 مطلب منتشر شده

سلام من ابوالفضل خزائی میزبان شما در این سایت هستم، یک مهندس و مدرس الکترونیک با دو دهه تجربه در زمینه ی مهندسی الکترونیک، مکانیک و مکاترونیک. در این سایت سعی کردیم با آموزش های رایگان راهنمای شما باشیم و با دوره های تخصصی مختلف آموزگار شما باشیم تا شما را با کمترین مشکل در کوتاه ترین زمان ممکن وارد بازار کار کنیم و به نتیجه مطلوب برسانیم. امیدواریم از مطالب ما نهایت لذت و استفاده را ببرید.

درباره این مطلب نظر دهید !